Robotik Cerrahi ile Prostat Kanseri Ameliyatı

Robotik Cerrahi ile Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat Kanseri

Prostat kanseri için ve hastayı hastalıktan kurtarma amacıyla yapılan ameliyata radikal prostatektomi denir. Radikal prostatektomi açık cerrahi, laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahi ile yapılabilir. Günümüzde robotik cerrahi ile yapılan radikal prostatektomi ameliyatları altın standart tekniktir. Bu bölümde robotik radikal prostatektomi ameliyatının özelliklerini anlatacağız.

Robotik cerrahi sistemler uzaydaki astronotları ameliyat etme amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Robotik cerrahi ile prostat kanseri ameliyatı ilk olarak 2000’li yılların başında tarif edilmiştir. Hastanın karnına göbeğin üst kısmından 5 adet trokar yerleştirilerek ve karın içine karbondioksit gazı verilerek yapılan kapalı bir ameliyattır.

Ameliyat sırasında önce robotik sistem hastanın üzerinde yerleştirilmiş olan trokarlara bağlanır.

Sonrasında cerrah ameliyatı yapacağı konsola oturarak robotik cerrahi sistemi kontrol etmeye başlar.

Ameliyat esnasında karın içinde karbondioksit gazı basıncı olduğu için prostat etrafındaki toplar damarlar kanamaz. Robotik sistemin kamerası ile prostat çevresi 10 kata kadar büyütülerek “3 boyutlu” olarak görülebilir. Kanama da olmadığı için açık ve laparoskopik cerrahiye çok üstün bir görüş sağlanır. Kameranın kontrolü ameliyat sırasında ameliyatı yapan cerrahtadır. Yine çevre dokuların ekartasyonu robot tarafından cerrahın kontrolüyle yapılır. Böylece ameliyatın tüm kontrolü diğer ameliyat tiplerinden farklı olarak ana cerrahtadır. Ameliyat sırasında kullanılan aletler el bileğinden daha üstün bir hareket yeteneğine sahiptir. Böylelikle çok daha güzel noktalardan kesiler yapılıp çok daha iyi bir şekilde dikişler atılabilmektedir. Ameliyat sırasında cerrah oturduğu için yorulma ve dikkat dağılması olmaz.

Robotik radikal prostatektomi ameliyatı ne zaman düşünülür?

 • Sizde prostat kanseri teşhisi konmuşsa ilk planda düşünülmesi gereken ameliyattır
 • Ameliyat olacağınız hastanede robotik cerrahi sistemi varsa
 • Ameliyatı yapabilecek hem robotik cerrahide tecrübeli bir üroloji uzmanı tanıyorsanız J
 • Robotik cerrahinin maliyetini karşılayabilecek bütçeniz varsa

Robotik radikal prostatektomi ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?

Robotik radikal prostatektomi ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında üroloji uzmanı, karın bölgesine göbek altından 2 adet 12 mm 3 adet de 8 mm’ lik toplam 5 kesi yapar. Bu ameliyatı yapmak için ameliyata 2 doktor (1 cerrah, 1 asistan)  girer. Trokarların karına takılmasını takiben robotik sistem trokarlara bağlanır ve cerrah aynı odada olan ameliyat yapacağı konsolun başına geçer.

Prostatı saran yapılar açılır, idrar tutmayı sağlana kas lifleri kibarca prostat üzerinden sıyrılır. Penis kökünden gelen ana venler bağlanır ve kesilir. Prostat ve bağlı bulunan salgı bezleri, prostatın hemen yanında ve prostata yapışık bulunan sinirlerden sıyrılır. En son prostat idrar torbasından boyun kısmı korunarak ayrılır. Prostat çıkarıldıktan sonra idrar kanalı ve idrar torbası su sızdırmaz bir şekilde birbirine dikilir. Ameliyattan sonra idrarı boşaltmak için bir sonda ve mesane etrafına diren konulur.

Eğer lenf damarlara yayılım açısından riskli bir kanser varsa, o zaman prostatın ve idrar torbasının her iki tarafında yer alan ana damarların etrafındaki lenf bezleri temizlenir.

Robotik radikal prostatektomi ameliyatı sonrası 1-2. günde dren alınır ve hasta taburcu edilir. İdrar kanalı ile idrar torbası arasındaki bağlantı hattı iyileşince, prostat ameliyatı sonrası 6-7. günde sonda alınır.

Robotik radikal prostatektomi ameliyatı sonrası günlük faaliyetlerime geri dönmem ne kadar sürer?

Genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra hastaneden taburcu edilirsiniz. Dikişleriniz 7-8. Günde alınır. Ameliyat sonrası idrar sondası 6-7. Günde çekilir. Sonda çekildikten sonra hastaların %95’ i bir süreliğine idrar kaçırır. Hastaların çoğunda idrar kaçırma şikayeti genellikle ameliyat sonrası 3. Ayda sonlanır. Hastaların %5’inde idrar kaçırması kalıcı olarak kalır. Ameliyat sonrası 2 ay boyunca idrar yaptıktan sonra ağrı ve yanma hissedebilirsiniz; sık sık tuvalete gitme ihtiyacınız olabilir. Ameliyat sonrası genellikle 14. Günde iş hayatına (ofis ortamı) geri dönebilirsiniz.

Robotik radikal prostatektomi ameliyatı sonrası cinsel hayat:

Robotik radikal prostatektomi prostat kanseri ameliyatları arasında sertleşme fonksiyonlarının en çok korunduğu ameliyat tipidir. Robotik radikal prostatektomi ameliyatı sonrası sertleşme fonksiyonlarınız etkilenecektir. Prostat kanseri yaygınlığına göre ameliyatta sertleşmeyi sağlayan sinirleriniz çift taraflı veya tek taraflı korunur (bazen de hiç korunmaz). Robotik radikal prostatektomi sonrası eğer sertleşmeyi sağlayan sinirleriniz çift taraflı korunmuşsa ve ameliyat öncesi sertleşme fonksiyonlarınız normalse, ameliyat sonrası %70 ihtimalle sertleşme fonksiyonlarınız geri dönecektir. Bu geri dönüş ameliyat sonrası 1 yıla kadar olan bir süreyi kapsamaktadır. Ameliyat sonrası sonda çekilir çekilmez tüm hastalara “fosfodiesteraz 5 inhibitörleri” grubu sertleşmeyi kolaylaştırıcı ilaçlar başlanır. Genellikle bu ilaçlar ameliyat sonrası dönemde düzenli olarak kullanılır.

Eğer sertleşme fonksiyonlarınız ameliyat sonrası erken dönemde geri döndüyse, 6 hafta seks yapmaktan kaçının. Robotik radikal prostatektomi ameliyatı sonrası, sperm kanallarınız kesildiği ve sperm sıvısını oluşturan bezler çıkarıldığı için boşalma esnasında dışarıya çok az bir sıvı çıkar. Boşalma sırasında hastalar orgazm (haz) hissini yaşar.

Robotik radikal prostatektomi ameliyatı sonrası doğal yollarla çocuk sahibi olamazsınız. Çocuk sahibi olmak isterseniz tüp bebek yönteminden yararlanmanız gerekir.

Ameliyattan sonraki 2 ay boyunca:

 • Her gün en az 2 litre sıvı alın; özellikle de su için
 • 5 kilodan daha ağır şey kaldırmayın
 • Ağır bir egzersiz yapmayın, koşmayın.
 • Bisiklet veya motosiklet sürmeyin
 • Traktör kullanmayın, ata binmeyin
 • Termal banyolara ya da saunaya gitmekten sakının
 • Lifli gıdalarla beslenin ve kabız kalmayın

Robotik radikal prostatektomi ameliyatı sonrası aşağıdaki durumlarda hemen “üroloji uzmanı” nıza gitmeniz gerekir:

 • Ateş geliştiğinde
 • İdrar yapamadığınızda
 • Ağır kan kaybı ya da ağrınız olduğunuzda

Robotik radikal prostatektomi ameliyatının avantajları:

 • Ameliyat sırasında ve sonrasında kanama olmaz
 • Ameliyat sonrası minimal ağrı (Açık ameliyata göre)
 • Ameliyat sonrası estetik görünüm (Açık ameliyata göre)
 • Ameliyat sonrası kısa sonda kalış süresi (Açık ve laparoskopik ameliyata göre)
 • Ameliyat sonrası kısa hastanede kalış süresi (Açık ve laparoskopik ameliyata göre)
 • Ameliyat sonrası işe daha kısa sürede dönüş (Açık ve laparoskopik ameliyata göre)
 • Prostat kanserini tedavi etmede mükemmel sonuçlar

Robotik radikal prostatektomi ameliyatının dezavantajları:

 • Yüksek maliyet
 • Dokunma hissinin olmaması
 • Ameliyatı yapabilecek tecrübeli robotik cerrahların sayısının kısıtlı olması
 • Robotik cerrahi sistemlerinin kısıtlı sayıda hastanede bulunması
prostat ameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir