Prostat Belirtileri Nelerdir ?

50 yaşını geçmiş olan her erkek için prostat kanseri riski vardır. Peki prostat belirtileri nelerdir ? Nasıl tedavi edilir ?

Erken prostat kanseri olan çoğu erkekte herhangi bir belirti veya semptom yoktur. Genellikle tarama denilen bir PSA testi veya DRE yoluyla bulunur. Bir PSA testi veya DRE, prostat kanserinin mevcut olabileceğini gösteriyorsa, prostat kanserini teşhis etmek için daha fazla izleme ve test gerekir. Fakat prostat kanseri olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelen bazı şeyler vardır. Bunları risk faktörü olarak tanımlayabiliriz. 50 yaşın üzerindeyseniz ve babanız veya erkek kardeşinizde prostat kanseri geçmişi varsa doktorunuzla prostat kanseri hakkında konuşmanızda fayda var.

Prostat Kanseri

Kanser, idrar yaptığınız tüpün (idrar yolu) yakınında büyüyüp, idrar yapma şeklinizi değiştirerek (işemek) bastırırsa, genellikle erken prostat kanseri semptomlarına rastlayabilirsiniz. Ancak prostat kanseri genellikle prostatın farklı bir bölgesinde büyümeye başladığından, erken prostat kanseri genellikle üretraya basmaz ve semptomlara neden olmaz.

İdrar yapma şeklinizde bir takım değişiklikler fark ederseniz, bunun prostat büyümesi olarak adlandırılan kanser dışı bir sorunun ya da başka bir sağlık sorununun belirtisi olması daha muhtemel bir olasılıktır. Ancak yine de doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Prostat kanseri semptomlara veya belirtilere neden olduğunda, genellikle daha sonraki bir aşamada teşhis edilir.

Prostat Belirtileri Nelerdir ?

 • Mesaneyi boşaltma zorluğu yaşamak
 • İdrar yaparken ağrı ya da yanma, bu daha az yaygındır
 • Sık idrara çıkma
 • Zayıf veya kesilmiş idrar akışı veya mesaneyi boşaltmak için gerilme ihtiyacı mesanenizin doğru şekilde boşaltılmadığı hissi
 • İdrarınızı bitirdikten sonra idrarın toplanması
 • Geceleri sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar yapmak için aniden bir dürtü hissedilmesi – tuvalete gitmeden önce sızıntı yaşanması
 • Otururken, genişlemiş bir prostattan kaynaklanan rahatsızlık veya ağrı

Bazen prostat kanseri olan erkekler bu değişikliklerin hiçbirine sahip değildir. BPH veya genişlemiş bir prostat gibi prostatın diğer kanserli olmayan koşulları benzer semptomlara neden olabilir. Veya bir semptomun nedeni, kanser olmayan farklı bir tıbbi durum olabilir. Üriner semptomlar ayrıca mesanenin bir enfeksiyonundan veya diğer koşullardan da kaynaklanabilir.

Prostat kanseri, prostattan ayrılırsa veya vücudun diğer bölgelerine yayılırsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer semptomlara neden olabilir.

 • Bel ağrısı, kalça ağrısı veya pelvis ağrısı
 • Bacaklarda veya ayaklarda şişlik veya sıvı birikmesi
 • Ereksiyon sırasında problem yaşama
 • İdrar veya menide kan görme
 • Açıklanamayan miktarlarda kilo kaybı

Prostat belirtileri nelerdir dediğimizde aklımıza, prostat kanseri, diyabet veya bazı ilaçlar gibi prostat kanseri olmayan diğer etmenlerden de kaynaklanabilir. Fakat doktorunuz tarafından herhangi bir semptomun kontrol altına alınması, onlara neyin neden olduğunu bulabilmek ve ihtiyaç duyduğunuzda doğru tedaviyi aldığınızdan emin olmak için alınabilecek en iyi önlemdir. Doktorunuz, diğer sorulara ek olarak, semptomları ne kadar zamandır ve ne sıklıkta yaşadığınızı soracaktır. Bu, hastalığın teşhisi için önemli bir uygulamadır.

prostat ameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir