Prostat Enfeksiyonu (Prostatit) Nedir?

Evre 4 Prostat Kanseri Kurtulma Şansı

Prostat ve çevresi iltihaplandığında prostat enfeksiyonu (prostatit) oluşur. Bazı enfeksiyon türleri prostatı etkileyebilir. Prostatit hastası olan bazı erkeklerde hiç semptom görülmezken, bazı hastalarda yoğun ağrı da dahil olmak üzere birçok şikayet görülebilir.

Prostatit Türleri Nelerdir?

4 adet prostatit türü vardır:

> Akut bakteriyel prostatit: Bu tip en az görülen ve kısa süren bir tiptir. Tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit edebilir. Teşhis edilmesi en kolay prostatit tipidir.

> Kronik bakteriyel prostatit: Semptomlar daha az yoğun ve birkaç yıl içinde gelişir. Genç ve orta yaşlı erkekleri etkiler. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına neden olma olasılığı daha yüksektir.

> Kronik prostatit veya kronik pelvik ağrı sendromu: Bu durum kasık ve pelvik bölge etrafında ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Her yaştan erkekleri etkileyebilir.

> Asemptomatik inflamatuar prostatit: Prostat iltihaplıdır ancak semptom yoktur. Genellikle başka bir hastalık için teşhis konduğunda keşfedilir.

Prostat Enfeksiyonu (Prostatit) Belirtileri

Prostat enfeksiyonu belirtileri, enfeksiyonun türüne bağlı olarak değişir.

Akut bakteriyel prostatit semptomları ciddidir ve aniden olur. Aşağıdaki durumlarda hemen uzman ürolog hekime başvurulmalıdır:

> İdrar yaparken yanma veya ağrı
> Mide bulantısı ve kusma
> Vücut ağrıları
> Mesaneyi tam boşaltamama
> Ateş ve titreme
> Karında veya sırtta ağrı

İdrarda veya spermde hoş olmayan bir koku veya kan fark edilmesi ve alt karın bölgesinde veya idrar yaparken ciddi ağrı hissedebilmesi. Bunlar akut bakteriyel prostatit enfeksiyonu belirtileri olabilir.

Kronik bakteriyel prostatitin belirtileri, akut bakteriyel prostatit kadar şiddetli değildir. Bu belirtiler yavaş yavaş gelişir. Semptomlar üç aydan fazla sürebilir ve şunları içerebilir:

> Sık sık ya da acil idrara çıkma
> Kasık, alt karın, ya da alt sırt ağrısı
> Testis veya penis ağrısı
> İdrar yaparken yanma hissi
> Mesane ağrısı
> İdrar akışının başlayamaması veya zayıf bir akışın olması
> Ağrılı boşalma

Prostat Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi sırasında doktorunuz, bakterileri dışarı atmak için sıvı alımınızı artırmanızı tavsiye edebilir. Alkol, kafein ve asidik veya baharatlı yiyeceklerden kaçınmak faydalı olabilir.

Bakteriyel prostatit için, altı ila sekiz hafta boyunca antibiyotik veya antimikrobiyal alırsınız. Şiddetli akut enfeksiyonunuz varsa, hastaneye yatışa ihtiyacınız olabilir. Bu süre zarfında, intravenöz olarak sıvı ve antibiyotik alacaksınız.

Kronik bir bakteriyel enfeksiyon en az altı ay antibiyotik gerektirir. Bu tekrarlayan enfeksiyonları önlemek için gereklidir. Doktorunuz ayrıca mesane kaslarınızın gevşemesine ve semptomları azaltmasına yardımcı olmak için alfa blokerleri reçete edebilir.

Bazı alternatif tedavi yöntemleri:

> Sıcak banyolar veya prostat masajı
> Sıcak su şişelerinden veya ısıtma pedlerinden ısı tedavisi
> Kegel egzersizleri, mesaneyi eğitmeye yardımcı olmak için
> Alt sırttaki yumuşak dokuların rahatlamasına yardımcı olmak için miyofasyal salınım
> Gevşeme Egzersizleri
> Akupunktur

Tamamlayıcı veya alternatif ilaçları denemeden önce mutlaka uzman bir ürolog ile konuşun. Takviye tedaviler, halihazırda aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir ve vücudunuza beklenmedik hasarlar verebilir.

prostat ameliyatı iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir