Prostat Kanserinin Önlenmesi, Riski Azaltmanın Yolları

Transüretral Prostat Rezeksiyonu

Prostat kanserinin önlenmesi için kanıtlanmış bir strateji yoktur. Çalışma sonuçları genellikle birbiriyle çatışır ve çoğu çalışma bir stratejinin prostat kanserini önleyip önlemediğini kesin olarak kanıtlamak için tasarlanmamıştır. Sonuç olarak, prostat kanserini önlemenin net bir yolu ortaya çıkmamıştır. Fakat, sağlıklı beslenme gibi seçimler yaparak prostat kanseri riskini azaltabilirsiniz.

Doktorlar, prostat kanseri riski olan erkeklerin, eğer prostat kanseri önleme ile ilgileniyorlarsa, genel sağlıklarına yarar sağlayacak seçimler yapmalarını önermektedir.

Prostat Kanserinin Önlenmesi, Prostat Kanseri Nasıl Önlenir?

Sağlıklı Bir Diyet Seçin

Prostat kanserinin önlenmesi için yürütülen araştırma sonuçları karışık olmasına ve somut olarak kanıtlanmamasına rağmen, yağ oranı düşük, meyve ve sebze dolu sağlıklı bir diyet seçmenin prostat kanseri riskinin azalmasına neden olabileceğine dair bazı işaretler vardır.

Prostat kanseri riskinizi azaltmak istiyorsanız, bunları deneyebilirsiniz:

  • Düşük yağlı bir diyet: Yağ içeren yiyecekler arasında et, fındık, yağlar ve süt ve peynir gibi süt ürünleri bulunur. Bazı çalışmalarda, her gün fazla miktarda yağ tüketen erkeklerde prostat kanseri riski artmıştır. Bu, fazla yağın prostat kanserine neden olduğunu kanıtlamaz. Ancak, her gün yediğiniz yağ miktarını azaltmak, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olmak ve kalbinize yardımcı olmak gibi diğer kanıtlanmış faydalara sahiptir. Her gün tüketilen yağ miktarını azaltmak için, yağlı yiyecekleri sınırlamalı veya daha az yağlı çeşitler seçilmelidir. Örneğin, yemek pişirirken gıdalara eklenen yağ miktarı azaltılabilir, yağsız et dilimleri seçilebilir ve az yağlı süt ürünleri seçilebilir.
  • Her gün yediğiniz meyve ve sebzelerin miktarını arttırın: Meyve ve sebzeler, prostat kanseri riskini azalttığı düşünülen vitamin ve besinlerle doludur, ancak araştırmalar, herhangi bir özel besinin prostat kanseri riskini azaltmayı garanti etmemiştir. Daha fazla meyve ve sebze yemek, ayrıca yüksek yağlı yiyecekler gibi diğer yiyeceklere daha az ihtiyaç duymanızı sağlar. Her öğüne bir porsiyon meyve veya sebze ekleyerek, her gün yediğiniz meyve ve sebze miktarını artırmayı düşünebilirsiniz. Atıştırmalık olarak meyve ve sebze yemeyi tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı Kiloda Kalın

Obez erkekler – vücut kitle indeksi (BKİ) 30 veya daha yüksek – prostat kanseri riski yüksek olan erkeklerdir. Aşırı kilolu veya obezseniz, kilo vermeye çalışmalısınız. Bunu, her gün yediğiniz kalori sayısını azaltarak ve yaptığınız egzersiz miktarını artırarak yapabilirsiniz. Sağlıklı bir kiloya sahipseniz, haftanın çoğu günü egzersiz yaparak ve meyve, sebze ve kepekli tahıllar açısından zengin olan sağlıklı bir diyet seçerek bunu sürdürmeye çalışın.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Egzersiz ve prostat kanseri riski arasındaki ilişki hakkında çalışmaları çoğunlukla egzersiz yapan erkeklerin prostat kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Egzersizin başka birçok sağlık yararı vardır ve kalp hastalığı ve diğer kanserler riskinizi azaltabilir. Egzersiz, kilonuzu korumanıza veya kilo vermenize yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmıyorsanız, başlamanızın doğru olduğundan emin olmak için doktorunuzla bir randevu ayarlayın. Egzersiz yapmaya başladığınızda ağırdan alın. Haftanın çoğu günü 30 dakikalık egzersiz yapmayı hedefleyin.

Doktorunuzla Prostat Kanseri Riskiniz Hakkında Konuşun

Bazı erkeklerde prostat kanseri riski artar. Prostat kanseri riski çok yüksek olanlar için, riski azaltmak için çeşitli tedavi yöntemleri denenebilir. Prostat kanseri riskinin yüksek olduğunu düşünüyorsanız, bunu doktorunuzla görüşün.

 

 

prostat ameliyatı iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir