ThuLEP: Thulium Lazer Prostatektomi

ThuLEP: Thulium Lazer Prostatektomi

Yeni nesil Thulium lazer, prostat büyümesi tedavisinde minimum riskle son derece etkili bir şekilde tedavi imkânı sunar. Holmium lazer (HoLEP) gibi alternatif lazer teknolojilerinin yanı sıra geleneksel TUR-P operasyonuna göre de önemli avantajlara sahiptir.

TUR-P’ye İyi Bir Alternatif

1960’lardan beri prostatın transüretral rezeksiyonu (TUR-P), iyi huylu prostat büyümesi (BPH) için standart tedavi yöntemi olmuştur. Genel olarak güvenli ve etkili bir prosedür olmasına rağmen, özellikle çok büyük prostatlarda TUR sendromu ve kanama gibi komplikasyonlar endişe kaynağı olmaya devam etmektedir.

Son 20 yılda, TUR-P’deki kesme elektrotlarının yerini alan çeşitli cerrahi lazer türleri de dahil olmak üzere yeni cerrahi teknikler ortaya çıktı.

Lazer prostatektomi tekniklerinin de TUR-P kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır, ancak kanama veya yeniden ameliyat olma riski çok daha düşüktür.

Prostatektomide Kullanılan Lazer Türleri

Bir lazer ışınının dalga boyu, lazer ışığının dokuya ne kadar nüfuz edebileceğini belirler.

Neodinyum lazerler: 1064 nm dalga boyundaki artık kullanılmayan Neodynium lazer dokuya 10 mm nüfuz ediyordu. Çok az kanamaya neden olur, ancak aynı zamanda çok az ani buharlaşma meydana gelir. Bu, ‘pişmiş’ prostat dokusunun belirgin bir rahatsızlığa neden olacak şekilde sarkması gerektiği ve genellikle uzun süreli kateterizasyon gerektirdiği anlamına gelir.

KTP/LBO lazerler: 532 nm dalga boyundaki daha yeni nesil lazerler, çok iyi bir teknoloji olmakla birlikte, kullanımları son derece pahalıdır ve ciddi göz yaralanmalarına neden olabilir.

Holmiyum lazerler: 2140 nm dalga boyundaki Holmium lazer enerjisi dokuyu etkili bir şekilde keser, ancak penetrasyon 0,4 mm’de çok sığdır, bu nedenle Neodinyum lazerlerin problemlerini önler. Işın suda yüksek oranda emildiğinden, mesane için de kullanmak tamamen güvenlidir.

Thulium lazerler: Thulium lazer makineleri, 2013 nm dalga boyundadır. Fiziksel ve doku özellikleri Holmium ile hemen hemen aynıdır, ancak daha da sığ bir 0.25 mm doku penetrasyon derinliğine sahiptir. Thulium lazerler Holmium gibi minimum kanama sağlar, ancak daha güçlüdür, bu nedenle prostat dokusu bir LBO lazerde olduğu gibi verimli bir şekilde buharlaştırılabilir.

Thulium lazer makineleri daha sessizdir, daha az soğutma gerektirir ve özel bir güç kaynağına ihtiyaç duymaz. Işın ayrıca darbeli olmaktan ziyade süreklidir ve çok daha geniş bir yelpazede yumuşak doku uygulamaları, açık veya laparoskopik böbrek cerrahisi ile KBB ve jinekoloji prosedürleri için de kullanılabilir.

ThuLEP ameliyatlarında güvenlik sorunları nispeten basittir, çünkü bu dalga boyunda ışın göze giremez (kornea yaralanması hala mümkündür).

ThuLEP Tekniği Avantajları

Çalışmalar, Thulium lazer prostatektominin geleneksel TUR-P ameliyatı kadar etkili olduğunu, ancak daha düşük kanama oranları ve diğer komplikasyonlar açısından avantajlar sunduğunu göstermiştir.

Ayrıca Holmium lazer prostatektomiden daha az kan kaybına neden olduğu gösterilmiştir.

Bu yüksek teknolojili thulium lazer tekniği iyi huylu prostat büyümesinde ve akut üriner retansiyon gibi durumlara oldukça etkili bir çözüm sunar.

prostat ameliyatı iletişim

ThuLEP: Thulium Lazer Prostatektomi” için bir yorum

  1. iyi günler 21 gün önce kapalı prostat ameliyatı oldun prostatın büyüklüğü 60 gram ölçülmüştü ancak sonda çıkarıldıktan sonra idrarımı hiç tutamıyorum şu anda bez kullanıyorum günde 5 adet benim sosyal hayatımı tamamen bitirdi idrarın geldigini bile anlamıyorum geldigi gibi çıkıyor. bu konuda ne yapmam gerekir. Ne çözüm öneriyorsunuz. şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir