HoLEP Ameliyatı ile Prostat Tedavisi

holep yöntemi ile prostat tedavisi

İçindekiler

İyi huylu prostat büyümesinde Holmium Lazer (HOLEP) yöntemi son dönemin en çok tercih edilen yöntemidir.

HoLEP ameliyatı büyük prostatı olan hastaları endoskopik olarak tedavi edilen, açık cerrahiye alternatif olarak ortaya çıkan bir cerrahi yöntemdir.

Prostat büyüklüğü 60 gramdan fazla ise HoLEP yöntemi sizin için en iyi seçenek olabilir. HoLEP ameliyatı kan sulandırıcı ilaç alan hastalar için de başarılı şekilde uygulanan bir yöntemdir.

HoLEP Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP lazer enükleasyonu genel veya spinal anestezi altında yapılır.

İşeme kanalından özel rezektoskop ile girilir. Rezektoskop, doktorun prostatı görebileceği küçük bir kameraya sahiptir. HOLEP lazer enükleasyonu sırasında üroloji uzmanı lazer kullanarak prostat dokusunu kapsülünden ayırarak, idrar torbasının içine doğru iter.

Bundan sonra idrar torbasının içindeki bütün prostat dokusu morselatör olarak bilinen bir alet yardımıyla parçalanır ve alet yardımı ile emilir.

HoLEP yöntemi ile prostat ameliyatının sonunda idrar torbasına (mesaneye) bir sonda yerleştirilir. İdrar torbası içinde kan pıhtısı olmasın diye sonda steril solüsyon ile sürekli olarak yıkanır. Kanama durunca yani yaklaşık 1-2 gün sonra sonda çıkarılır.

HoLEP ile Prostat Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Altın yöntem olarak adlandırılan HoLEP ile tedavide bir çok avantaj bulunuyor. Bunları şöyle sıralayalım:

 • İdrar akışı anında iyileştirilir
 • Hastanede kalma süresi kısalır
 • Sonda kullanımı süresi kısalır
 • Düşük komplikasyon riski olur
 • Özellikle büyük prostat boyutları için etkilidir
 • Ameliyat sonrası prostat dokusu analiz etme imkanı olur
 • Kanama durdurucu ilaç kullanırken, ameliyat olabilme avantajı olur
 • Tekrar prostat ameliyatı gereksinimi çok düşük olur

HoLEP Ameliyatı Sonrası Günlük Faaliyetlerime Dönmem Ne Kadar Sürer?

Genellikle HoLEP ameliyatı sonrası 2-3 gün içinde taburcu edilirsiniz. HOLEP ameliyatı yan etkileri arasında sayılabilecek olan idrar şikayetleri yaşayabilirsiniz. İdrarınızda birkaç gün boyunca biraz kan olabilir. İdrar yaptıktan sonra ağrı ve yanma hissedebilirsiniz; sık sık tuvalete gitme ihtiyacınız olabilir.

HoLEP Ameliyatı Sonrası Cinsel Hayat

HoLEP  ameliyatından sonra 2-3 hafta seks yapmaktan kaçının. Bu ameliyat sonrası, geriye dönük boşalma (retrograd ejakulasyon) yaşayabilirsiniz. Bu meninin orgazm sırasında idrar yoluna  geçmeyip mesaneye geçmesiyle oluşan  kronik bir durumdur.

Ameliyattan sonraki 4-6 hafta boyunca:

 • Her gün en az 2 litre sıvı alın; özellikle de su için
 • 5 kilodan daha ağır şey kaldırmayın
 • Ağır bir egzersiz yapmayın ve bisiklet sürmeyin
 • Termal banyolara ya da saunaya gitmekten sakının
 • Lifli gıdalarla beslenin ve kabız kalmayın

Prostat ameliyatı sonrası aşağıdaki durumlarda hemen üroloji uzmanınıza görünmeniz gerekir:

 • Ateş geliştiğinde
 • İdrar yapamadığınızda
 • Ağır kan kaybı ya da ağrınız olduğunuzda

HOLEP lazer enükleasyonunun dezavantajları

 • Küçük prostatlar için ameliyat daha uzun sürebilir
 • TURP ameliyatlarına göre ameliyat daha uzun sürer
 • Ameliyat sonrası bir süre ağrılı idrara çıkma
 • Ameliyat sonrası idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir.
 • Minimal idrar kaçırma riski
prostat ameliyatı iletişim

HoLEP Ameliyatı ile Prostat Tedavisi” için 10 yorum

 1. benim prostatım 44 mm gram sık sık idarara çıkıyorum bazen tutamıyorum veya tutmakta zorluk cekiyorum ve idrarım sancılı kesik kesik atıyorum devlet memuruyum acaba bana bu ameliyat kaç lira fatura edilir ccevap verirseniz mutlu olurum tel 05057068649

 2. Emekli memurum.Üroloğlar Holep lazer enükleasyonu ile tedavi olmamı önerdiler.En iyi nerede olabilirim,bana maliyeti ne olur.Tşk ederim

 3. uzun yıllardır prostat sorunum var.85 yaşındayım.25 yıl önce PSA 6.5 çıktı.aralıklarla 3 defa biopsi yapıldı.kronik prostatit var.BPH tanımı konuldu.her yıl PSH tetkiki yapıldı.yaşla beraber yükselerek bugün 13 civarında.ameliyat olmadım.çünkü sık da olsa idrarımı yapabiliyorum.gece 3-4 defa çıkıyorum.ameliyat önerirmisiniz.önerirseniz TURP ve Holep ten hangisi uygun.prostat büyüklüğü 160 gr.cıvarında. Saygılar sunarım.

 4. Holep yöntemiyle ameliyat, devlet hastanelerinde yok.pahalı olduğu için..sadece,adana ve tekirdağ daki bir devlet hastanesinde var olduğunu okudum basından. Özel hastanelerde var.45 ila 50.000 tl olduğunu benim doktorun söyledi.bende bu ay içinde,tur p yöntemiyle Çengelköy de özel medivıa hastanesinde prof.dr.cenk hocaya, bu ay içinde çok uygun fiyatla ameliyat olacağım…çok lüks bir ameliyat türü.reklamla çok popüler bir hale getirilmeye çalışılıyor..bende araştırdım o yöntemden Vazgeçtim.istanbul da birkaç özel hastanede var o cihaz.çok pahalı ve yeni bir teknoloji olduğu için…

 5. Herşey iyi güzel de bir yorumcunun da dediği gibi bu işin maliyeti ne? Elbette sağlıkta para konuşulmaz ama ya hastanın ekonomik durumu iyi değilse? O ne yapsın, ölsün mü?

 6. Merhaba,Bir kaç gün önce yaptırdığım tahlilde PSA’m 8.3 olarak çıkmıştır,2014 ve 2017 ekiminde piopsi oldum,prostattaki büyüme iyi huylu,yeni emar çektirdim,daha sonuç çıkmadı doktor’um sonuca göre biopsi yapabiliriz dedi.Ayrıca 2017 yılında kalın bağırsağımda polip ve yedi ay önce de ülseratif kolit çıktı,bunların ilk belirtilerinde PSA’yı tetklendi.Emekli sandığı emeklisiyim bu tetkikleri devlet hastanesinde yaptırıyorum.69 yaşındayım,2014 de biopsi olduğumda PSA 4′ dü,sosyal medyada Holep modeline rastladım ve incelemeye çalıştım.İncelemede;organzm sırasında meninin idrar torbasına aktığı yazılıydı,diğer ameliyetlarda bunun devamlı bu şekilde olduğunu biliyorum,bu ameliyatta da bu durum kalıcı mı.?Ayrıca bu ameliyatın maliyeti kaça çıkıyor bu konularda bilgi verirseniz sevinirim.

 7. Holep yöntemiyle prostat ameliyatının ücreti kaç liradır. SGK ile bu konuda anlaşmanız varmıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir