Metastatik Prostat Kanseri Nedir ?

Metastatik-prostat-kanseri
Prostat kanseri, prostattaki hücreler kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında meydana gelir. Bazen, prostat kanseri hızla gelişir ve diğer organlara yayılır. Bunun evre IV prostat kanseri olarak bilinir ve metastatik prostat kanseri olduğu söylenir.

Prostat Nedir?

Prostat bezi erkeklerde mesane ve rektum arasında oturan ceviz biçimli küçük bir organdır.

Boşalma sırasında, sperm hücreleri testislerden seminal veziküllerden prostat bezine doğru ilerler. Prostat, sperm hücrelerinin hayatta kalmasına yardımcı olan özel sıvıları salgılar.

Bu sıvı ve sperm hücrelerinin kombinasyonu, semen olarak bilinir ve vücuttan üretra yoluyla çıkar.

Metastatik Prostat Kanseri Nedir ?

Çoğu durumda, prostat kanseri çok yavaş büyür; o kadar yavaş ki, birçok erkek hastalığa yakalandığını bile bilmez. Bununla birlikte, bazı erkeklerde, kanser metastaz yapar – ortaya çıktığı yer dışındaki organlara yayılır.

İki tür metastatik prostat kanseri vardır:

 1. Lokal metastaz : Lokal metastazlı prostat kanseri, kanserin pelvis içindeki diğer organlara yayıldığı anlamına gelir . Bu genellikle lokal lenf düğümleri anlamına gelir, ancak pelvise herhangi bir organ veya yapı içerebilir.
 2. Uzak metastaz : Uzak metastaz, prostat kanserinin pelvisin dışına yayıldığı anlamına gelir. Kemikler, omurga, beyin, karaciğer ve akciğerler, kanser metastazının ortak bölgeleridir.

Metastatik Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri belirtileri şunları içerebilir:

 • İdrar aciliyeti
 • İdrara çıkmayı başlatma veya durdurma zorluğu
 • Zayıf veya kesilmiş idrar akışı
 • Ağrılı veya yanık idrara çıkma
 • Erektil disfonksiyon
 • Ağrılı boşalma
 • İdrar veya menide kan

Bu semptomları yaşayan herkes en kısa zamanda doktorlarına danışmalıdır. Bir kişiye prostat kanseri teşhisi konduktan sonra, metastaz belirtileri kanserin yayıldığı yere ve ne kadar hızlı büyüdüğüne bağlı olarak değişecektir.

Örneğin, prostat kanseri ve yakındaki lenf düğümlerine lokal metastaz yapan bir kişi semptomlarda herhangi bir değişiklik yaşamamış olabilir. Ancak, kemiklere metastazı olan bir kişi kemik ağrısı yaşayabilir.

Metastazın diğer semptomları şunları içerebilir:

 • Yorgunluk
 • İştah azalması
 • Kilo kaybı
 • Bacaklar veya ayaklarda şişlik

Metastatik Prostat Kanseri Tedavisi

Gelişmiş prostat kanseri için birçok tedavi türü vardır. Bir doktor veya onkolog, bireyin semptomlarını, prognozunu, tedavi hedeflerini, yaşını ve genel sağlığını dikkate alan bir tedavi planı geliştirir.

Hormon Tedavisi

İleri prostat kanseri için hormon tedavisi, erkek cinsiyet hormonlarının üretimini durdurur. Bu, kanserin büyümeye devam etmesini önlemeye yardımcı olabilir. Yaygın ilaçlar abirateron (Zytiga) ve enzalutamid (Xtandi) içerir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini tahrip eden veya çoğalmalarını önleyen bir ilaç türüdür. Prostat kanseri hormon tedavisine cevap vermeyi kestikten sonra insanlara genellikle kemoterapi verilir.

Kemoterapi genellikle intravenöz olarak verilen, enjekte edilen veya hap olarak alınan iki veya daha fazla ilacın bir kombinasyonudur.

İmmünoterapi

İmmünoterapi, vücudun bağışıklık sistemini kanser hücrelerini bulmak ve yok etmek için değiştiren bir ilaç türüdür.

Kemiklere yayılmış prostat kanseri tedavisi, zoledronik asit (Zometa) ve denosumab (Xgeva) gibi ilaçları içerir. Lokal metastatik kanser tedavisi de radyasyon tedavisi içerebilir.

prostat ameliyatı iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir