Prostat Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık Prostat Kanseri Ameliyatı

İçindekiler

Prostat ameliyatı sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, incelemeden önce prostatın ne olduğundan kısaca söz edelim. Prostat, erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Meninin sıvı kısmının üretimini geçekleştiren bir salgı bezi görevi görür. İlerleyen yaşa dayalı olarak yapısal değişikliğe uğrar. Bu değişiklikler sıklıkla beraberinde sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Bu değişiklikler şu şekillerde olabilir: prostat bezi büyüyebilir, dokusunda kanser hücreleri gelişebilir ya da yaşa bağlı olmaksızın iltihap kapabilir. Prostatta meydana gelen bozulmalar için hastanın kimi zaman ameliyat olması gerekir.

Ameliyat gerektiren prostat hastalıklarında farklı prostat ameliyatı yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden hangisinin ilgili hasta için uygun olduğu bir çok değişkene bağlı olarak değişir. Hastanın genel sağlık durumu, hasta prostatında oluşan değişimlerin türü ve hastalığın ilerle süreci bu değişkenlerdendir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Durum

Kapalı yani laparoskopik cerrahi teknolojisinin ilerlemesiyle prostat ameliyatı sonrası dönem eskiye nazaran daha kolay atlatılmaktadır. Ameliyat sonrasında hastanın yaşantısı ve yaptıkları iyileşme süreci için önemlidir.

Prostat ameliyatlarında başarı oranları çok yüksektir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kapalı şekilde yapılabilen bu ameliyatlarda iyileşme süreleri de çok kısalmıştır. Şimdi prostat ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenleri sıralayalım.

 Prostat Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Hasta ameliyat sonrasında fiziksel aktivitelerini azaltmalı, yük kaldırmasını gerektirecek hareketlerden uzak durmalıdır.
 • Ameliyatı sonrasında iyileşme süreci içindeki hasta ilk bir haftalık dönemde araç kullanmamalıdır. Ayrıca kasık bölgesini zorlayacak bisiklet sürmek, egzersiz yapmak, at binmek gibi faaliyetlerden 6 ay uzak durmaları gerekir.
 • Vücutta gaz yapacak gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Prostat ameliyatı sonrası kasık bölgesini sıkacak şekildeki pantolonlar giyilmemelidir.
 • Yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Alkol tüketimi ve kafein içeren içecekler tüketilmemelidir. 

 Prostat Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler 

 • Prostat ameliyatı sonrası dönemde mesanenin yıkanması için bol su içilmelidir.
 • Prostat ameliyatı sonrası lifli gıdalar, yumuşak gıdalar ameliyat sonrası dönemde tercih edilmelidir.
 • Prostat ameliyatı sonrasında hastaların sert zeminlere oturmamaları gerekmektedir. Otururken kalçanın yan kısmına ağırlık verilmeli ve makat bölgesi boşlukta bırakılmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında doktorlar aksini belirtmediği sürece ayakta duş yapılmalıdır.
 Prostat Ameliyatı Sonrası Bazı Durumlar
Prostat Ameliyatı Sonrası Kanama 

Prostat ameliyatlarından sonra ameliyat bölgesinde kanama görülebilir. Ancak lazer teknolojisi ve ameliyatta kullanılan laparoskopik yöntem ile birlikte kanamalar minimuma indirilmiştir. Greenlight lazer ile yapılan ameliyatlar dışında kanama görülmesi oldukça normaldir.

Prostat ameliyatı sonrası kanama sorunu ilk bir iki hafta içerisinde görülebilir. İdrarda görülen damla şeklinde kanlar su tüketiminin arttırılması ve istirahat etme ile azalır.

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma 

Sonda çıkarıldığında hastalarda idrar kaçırma problemi görülebilir. Genellikle öksürürken ve tuvalete giderken idrar sızıntısı yaşanabilir. Çünkü operasyon sırasında “üretral sfinkter” yani idrar tutmayı sağlayan yapıdaki kaslar zayıflayabilir. Ancak bu problem zamanla düzelecektir.

prostat ameliyatı iletişim

Prostat Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler” için 7 yorum

 1. sayın hocam ben ıyı huylu prostat hastsıyım ne olur bana yardımcı olun yasım 57 98 kıloyum problemım koltukta 20 dakıka bıle oturamıyoru sert yerde daha cok oturuyorum makat bolgem ve erkeklık organım sureklı sovuk bundan cok rahatsız oluyorum toplumda oturamıyorum yolculuk yapamıyoru emeklıyım calısmıyorum hayatım zehır oldu kackere hastaneye gıtım bır care bulamadım ben sag bacagımda kalca amelıyalıyım kalca proteslıyım 12 sene once protes taktılar kalcama lutfen yardımcı olun tesekurler

 2. Güzel bir anlatım olmuş.kısa öz ve anlaşılır biçimde düzenlenmiş.memnun kaldığımı belirtmek isterim..bende, nasip olursa bu ay içinde kapalı bir prostat ameliyatı geçireceğim..

 3. Sayın hocam 5 ay önce açık prostat ameliyatı oldum. gECELERİ 2 4 sefer ufak su tuvalete kalkıyorum. daha uzun vadede kalmak ne kadar sürer.

 4. Faydalı bir içerik olmuş, elinize sağlık. Prostat ameliyatı olacak kişiler için tavsiye edilebilir. Babam yakın zamanda prostat büyümesi nedeni ile ameliyat olacak. BPH.

 5. prostat ameliyat 1,5 ay oldu. geceleri. 2,, 3 kere. gündüzleri. 5 ,,,7. defa. çıkıyorum. Bu ne zaman. geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir