Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri nedir, prostat kanseri belirtileri nelerdir? Bunlara geçmeden önce kısaca bu kanser türünü inceleyelim. Prostat kanseri erkek bireylerde en yaygın şekilde görülen kanser türüdür. Ayrıca prostat kanseri dünya genelinde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Araştırmalara göre ortalama olarak her 6 erkekten birinde prostat kanseri riski altında olduğu tahmin edilmektedir. Peki, tüm dünyada bu derece yaygın olan prostat kanseri belirtileri nelerdir?

prostat-anatomisi

Prostat Kanseri Teşhisi

Prostat kanseri rahatsızlığı genel olarak ilerleyen evrelere kadar belirti vermemektedir. Prostattaki bu dengesiz büyüme genellikle kişinin kanından bakılan PSA testindeki yükselmeyle veya Rektal muayene ile saptanıyor. Prostat kanseri teşhisi konulan kişilerin yüzde 25’inde PSA düzeyi normal sınırlarda olmasına rağmen teşhis rektal bölgeden parmakla muayenede saptanan sertlik ve düzensizlikle konulur. Tüm bu gerekçeler ışığında şunu söylemek gerekir ki 40 yaş üstündeki her erkeğin yılda bir kez üroloji doktoruna muayene olması gerekmektedir.

Prostat kanseri nasıl yayılır başlıklı yazımızı da okuyarak hastalığın nasıl ilerleme kaydettiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

PSA Testi Nedir? Neden Ölçülür?

Erkek bireylerde prostat bezinin salgıladığı ve spermin sıvılaşmasını ve ileri hareketini sağlayan enzim PSA’dır. PSA prostata özgü bir enzimdir ancak çok düşük miktarlarda pankreas ve tükürük bezlerinden de salgılanır. PSA’ nın spermdeki konsantrasyonu kandaki seviyesinin milyon katı kadardır. Prostatın iyi huylu büyümelerinde ve prostat iltihaplarında da PSA yükselebilmektedir.

Prostat Kanserinin Belirtileri

Prostat kanseri sinsi bir şekilde uzun yıllar boyunca vücutta seyredebilmektedir. Belirgin olarak hiçbir belirti göstermeyeceği gibi, hastalar; idrar yapma ile ilgili problemler, menide veya idrarda kan, ve sırt, bel, kalça ve uyluk ağrıları için şikayette bulunabilirler.

İdrar yapma ile ilgili problemler;

  • > idrar yapamama,
  • > idrar yapmaya başlama ya da durdurmada zorlanma,
  • > sık sık idrara çıkma,
  • geceleri idrara çıkma,
  • idrar akımında zayıflama,
  • > kesik kesik zorlanarak idrar yapma,
  • > ağrılı idrar yapma şeklinde olabilir.

 

Belirttiğimiz gibi, prostat kanseri oldukça sinsi seyredebilir ve erken evrelerde hiç bir belirti vermeyebilir. Çoğu zaman hastalar prostat kanseri olduklarını çok geç öğrenmektedir. Hatta ABD’de trafik kazalarında hayatını kaybeden 40 yaşındaki erkeklere yapılan otopsi sonuçlarında prostat kanseri saptanmıştır.

Tüm bu sebepler göz önüne alındığında, 40 yaş üzerindeki erkek bireylerin kendilerini iyi takip etmeleri ve şüphelendikleri her konuda bir üroloji uzmanına muayene olmaları gerekmektedir.

prostat ameliyatı

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir