Prostat Hastalıklarına İyi Gelen 7 Besin

Prostat Kanserinde Bitkisel Tedavi

Yetişkin erkeklerde hormon dengesinin değişmesi sebebi ile anormal düzeyde büyüyen prostat, hayat kalitesini oldukça düşürüyor.

50 yaş üstündeki erkek bireylerin yaklaşık %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında iyi huylu prostat büyümesi görülmektedir. Prostat kanserinde ise rakamsal olarak bakıldığında her 12 erkekten birinde prostat kanseri görülmektedir.

Prostat hastalıklarının sebeplerine bakıldığında; yaş, aile öyküsü, yağlı beslenme alışkanlığı, hormonlar, A ve D vitamini değerleri sayılabilir. Görüldüğü gibi tüketilen gıdalara dikkat edildiği takdirde, prostat hastalıkları için önlem alınabiliyor.

Prostat hastalıkları için tedavi edici besinler ve prostat küçülten yiyecekler listesini sizler için hazırladık.

1- Domates

Domates ‘likopen’ açısından zengin bir besindir. Etken maddesi olan likopen, prostat sağlığını destekleyici özelliklere sahiptir. Likopen, güçlü bir antioksidandır ve vücutta üretilememektedir, dışarıdan alınması gerekmektedir.

Bir araştırmaya göre 10 haftalık bir süreç boyunca gün aşırı 50 gr domates tüketen ‘iyi huylu prostat büyümesi’ rahatsızlığı olan erkeklerin PSA değerlerinde %10’dan fazla düşüş olduğu görülmüştür.

48 bin hasta üzerinde yapılan başka bir araştırmada, domates içeren yemeklerin ağırlıklı olarak tüketilmesi ile prostat kanseri yayılma riskinin %35 oranında azaldığı görülmüştür.

2- Zerdeçal

İltihap, soğuk algınlığı ve astım gibi rahatsızlıkların tedavisinde sık olarak kullanılan zerdeçalın, prostat kanseri de dahil kanser türlerinde tedavi edici özellikleri olduğu bilinmektedir.

Zerdeçal, prostat kanserinin kemik yayılımını önleyici özelliklere sahiptir.

3- Nar

Nar, antioksidan ve ellagitannin adı verilen bitkisel besinler bakımından zengindir. Bu besinlerin kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı test edilmiştir. Ayrıca apopitozis adı verilen programlı hücre ölümünü hızlandırdığı görülmüştür.

Nar suyunda bulunan ellagitannin, prostatta oluşan kanser hücrelerini besleyen yeni damarlar oluşumunu durdurmaktadır.

4- Somon

Omega-3 yağ asitleri, prostatın sağlığını destekleyen önemli bir besin maddesidir. Vücuda omega-3 almanın en besleyici yolu somon balığı tüketmektir.

Somonda bulunan omega-3 yağ asitlerinin, prostat kanserinin büyümesini ve ilerlemesini yavaşlatmada önemli bir rolü vardır.

Haftada 1 somon gibi balıkları tüketmenin, genetik olarak prostat kanseri yatkınlığı bulunan bireylerde bile ileri evre kanser gelişim riskini azalttığı belirtilmektedir.

5- Yeşil Çay

Yeşil çay, bazı bakteri ve virüsleri yok eder. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir. Prostat kanseri dahil bir çok kanser türünde tedavi edici özellik gösterir.

Yeşil çay içinde bulunan polifenoller, PSA düzeyini önemli derecede azaltmaktadır. Günde 3 fincan yeşil çay tüketen hastalarda prostat kanseri riski azalır.

Yeşil çayın prostat kanserini tetikleyen enzimleri baskıladığı vurgulanmaktadır.

6- Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, öncelikli olarak iyi huylu prostat büyümesi olmak üzere prostat hastalıklarına faydaları bilinmektedir.

Kabak çekirdeği barındırdığı yağ ile prostat hücrelerinin çoğalmasını sağlayan hormonların etkisini azaltmaktadır.

Kabak çekirdeğinde bulunan karotenoidler ve omega-3 yağ asitleri iyi huylu prostat büyümesi riskinde azalma sağlar. Kabak çekirdeğinde bulunan başka bir besin de çinkodur. Çinko da prostat sağlığını destekleyici etkiler gösterir.

7- Soya Peyniri – Tofu

Soya, prostat bezinin aşırı büyümesinin ana nedeni olan dihidrotestosteron üretimini kısıtlama görevi görmektedir. Soya peyniri, soya açısından zengin ve diyetinize ekleyebileceğiniz en uygun soya ürünlerinden biridir. Soya sütü de prostat hastalıkları üzerinde aynı etkiyi gösterecektir.

prostat ameliyatı iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir