Prostat Kanseri Ölüm Riski Nedir?

Prostat Kanseri Ölüm Riski Nedir

Prostat kanseri ölüm riski, hastaya teşhis konulan prostat kanseri tipine ve prostat kanserinin hangi evrede olduğuna bağlıdır.

Prostat kanseri, cilt kanseri hariç, erkekler arasında en yaygın olarak görülen kanserdir. Prostat kanseri erkeklerde sperm üretiminde önemli rol alan prostat bezinde ortaya çıkmaktadır. Prostat kanseri nadiren 40 yaşın altındaki erkeklerde ortaya çıkmaktadır.

Prostat Kanseri Ölümcül Özellikte Midir?

Erkeklerde görülen prostat kanseri ölüm riski taşımamaktadır. Prostat kanseri sıklıkla diğer organlara sıçrama yapmayan, prostat bezinde görülen iyi huylu büyümelerdir. Peki, kötü huylu prostat kanseri teşhisi konulan hastalar nelerle karşı karşıyadır, bu türdeki prostat kanseri ölüm riski barındırır mı veya bu tür prostat kanseri kaç sene yaşatır? Bu ve benzeri sorular sıklıkla merak edilen sorulardır ve bunlar hakkında detaylı ve doğru bilgiye ulaşmak için uzman hekimlere başvurmak gerekmektedir.

Prostat Kanseri Ölüm Riski Verileri

Çoğu prostat kanseri teşhisi, kanser prostat ve yakın organlarla sınırlı olduğunda konulur. Bu, yerel veya bölgesel aşama olarak adlandırılır.

Yerel veya bölgesel prostat kanseri olan çoğu erkek için 5 yıllık sağ kalım oranı yaklaşık % 100’dür. Vücudun diğer bölgelerine yayılmış prostat kanseri teşhisi konan erkekler için 5 yıllık hayatta kalma oranı % 30’dur.

Prostat hücrelerinin çoğalma aşamasında erken teşhis ve müdahale ile prostat kanseri ölüm riski oranları azaltılmaktadır. Hasta bu sayede uzun süre yaşamını devam ettirebilme olanağı kazanır.

Prostat Kanserinde Erken Teşhis

Prostat kanseri tedavisinde erken teşhisin önemi yadsınamayacak derecede önemlidir. 50 yaş ve üzerindeki tüm erkeklerin prostat bezi kontrolü yaptırmalarında büyük fayda vardır. Prostat kanseri oluşumu riskini azalmak için alınması gereken tedbirler, alkol ve sigara gibi bağımlılık yaratan zararlı maddelerden uzak durulmalı, radyasyon yayan alanlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Çok ilerlemiş evredeki prostat kanseri ölüm riski barındırmaktadır. Bu durumdaki hastalara aşı tedavisi uygulanmaktadır. Uygulanan bu aşı tedavisi sayesinde ileri derecedeki prostat kanserli hastalar 5 ay daha fazla yaşama olanağı kazanırlar.

Prostat kanserinde erken teşhisin önemi bahsedildiği üzere oldukça önem arz etmektedir. Sizde prostat kanseri riski barındırdığınızı düşünüyor ve şüpheleniyorsanız uzman hekimimiz ile İletişime geçebilirsiniz.

prostat ameliyatı iletişim

Prostat Kanseri Ölüm Riski Nedir?” için 2 yorum

  1. 66 yaşındayım prostat kanseri teşhisi kondu.siğara ve içki kullanmıyorum ameliyat olmasam ölümcül tehlike olurmu.yiyeceklerime dikkat edersem nasıl olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir