Prostat İltihabı Tedavisi (Prostatit)

Prostat İltihabı Tedavisi (Prostatit)

Prostat iltihabı (prostatit) tedavisi, prostat iltihabının akut prostatit veya kronik prostatit olup olmamasına bağlıdır. Sebep bakteriyel bir enfeksiyon ise antibiyotik verilir. Kronik prostatiti veya tekrarlayan enfeksiyonları olan kişiler, 6 aya kadar süren uzun süreli bir antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyabilir. Prostat iltihabı tedavisi ağrı kontrolü, komplikasyonların giderilmesi, yan etkilerin giderilmesi ve doktorunuz tarafından yakından izlenmeyi içermektedir. Bazı durumlarda, prostatitli bazı kişilerin prostat iltihabı tedavisi için hastaneye yatırılması gerekebilir.

Akut Prostatit

Akut prostatit (semptomların ani ve şiddetli olduğu durumlarda) genellikle ağrı kesiciler ve iki ila dört haftalık bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

Çok hastaysanız veya idrar yapamıyorsanız ( akut idrar retansiyonu ) hastane tedavisi gerekebilir.

Kronik Prostatit

Kronik prostatit tedavisi ( semptomların birkaç ay içinde geçtiği prostatit ) genellikle semptomları kontrol etmeyi amaçlar. Belirtilerinizi kontrol altına almak için aşağıdaki tedaviler kullanılabilir:

  • Parasetamol veya  İbuprofen gibi ağrı kesiciler ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • İdrara çıkma ile ilgili sorunlarınız varsa, Tamsulosin gibi alfa bloker adı verilen bir ilaç da verilebilir; Bunlar prostat bezindeki kasları ve mesanenin tabanını gevşetmeye yardımcı olabilir.
  • Zaman zaman, Siprofloksasin gibi dört ila altı haftalık bir antibiyotik kürü, enfeksiyon bulunmasa bile reçete edilebilir; bu durumunuzun düzelip düzelmediğini görmek içindir.
  • Belirtileriniz şiddetli ise, Amitriptilin ve Gabapentin gibi daha güçlü ağrı kesiciler düşünülebilir.

Prostat İltihabı Tedavisi İçin Doğal Uygulamalar

Tıbbi tedaviye ek olarak, prostat iltihabı tedavisi için doğal olarak uygulanabilecek uygulamalar ve ilaçlar şunlardır:

  • Sıcak oturma banyoları
  • Alkol, kafein ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.
  • Prostat masajı: Birkaç çalışmada, prostat masajının kronik, bakteriyel olmayan prostatitli bazı hastalarda semptomları azalttığı gösterilmiştir.
  • Yaşam tarzı değişiklikleri: Eğer ata veya bisiklete biniyorsanız, prostat iltihabı tedaviniz süresince bu aktiviteyi askıya almanız önerilir.
  • Her ne kadar birçok bitkisel preparat mevcut olsa da, bitkisel ilaçların prostatitte kesinlikle yardımcı olduğuna dair mevcut kanıt yoktur.
  • Akupunktur; prostatitden şikayetçi bazı insanlar için semptomlarda azalma göstermiştir.

Kronik prostatit ağrılı olabilir ve idrara çıkma konusunda zorluklara neden olabilir. Prostatit belirtileri olan herkes doktora görünmelidir. Sizlerde prostatitten şüphe duyuyorsanız uzman hekimizle İletişime geçebilirsiniz.

Tedavi nedene ve semptomlara bağlıdır, ancak doktor sıklıkla bir antibiyotik tedavisi önerecektir. Bazı insanlar Kegel egzersizlerini ve bazı ev ve alternatif tedavileri denemekten de semptom hafiflemesi bulabilirler.

prostat ameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir