Prostat Kanserinde Atom Tedavisi

Prostat Kanserinde Atom Tedavisi

Erkeklerde en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan prostat kanseri erken teşhisle tedavisi kolay olan hastalıklardan biridir. Ancak ileri evrelerde olan kanserlerde tedavi her zaman kolay değildir. Prostat kanseri atom tedavisi adı verilen bir tedavi yöntemi ile ileri evrelerde olsa dahi mümkün olabilmektedir. Lutesyum tedavisi olarak da ifade edilen bu tedavi yönteminde, prostat kanserli hücrelerinin en önemli hedef bölgesi olan Prostata Spesifik Membran Antijen yani PSMA antijeni hedef alınır. Sonuç olarak son derece etkili ve başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Lutesyum (Atom) Tedavisi Nedir?

Prostat kanserinin tedavi edilmesinde tercih edilen atom (lutesyum) tedavisi nedir ve nasıl etki eder sizlere bilgi vermek istiyoruz. İleri evre prostat kanserlerinde tedavi oldukça güçleşmekte ve hastanın sağlığına kavuşması zorlaşmaktadır. Bu durumlarda başvurulan etkili yöntemlerden biri atom tedavidir. Atom tedavisi sırasında PSMA adı verilen bölgeye radyonüklid tedavi uygulanır ve bu şekilde kanser kitlesinin boyutunun küçültülmesi veya büyümesinin yavaşlatılması amaçlanır. Bu tedavi sayesinde kanser hücreleri yok edilmese dahi ilerlemesinin durdurulması amaçlanır. Tedavi yöntemine genel olarak hastalığın ilerlemesi durdurulamadığında, hasta kemoterapiye cevap vermediğinde ve hastada meydana gelen yan etkilerin tolere edilmesi için tercih edilir.

Lutesyum (Atom) Tedavisi Nasıl Etki Eder?

İleri evre prostat kanserlerinin tedavisi oldukça güç ve zorlayıcıdır. Bu hastalıkların tedavi edilmesinde mutlaka etkili ve hasta üzerinde yan etki yaratmayacak yöntemlerin uygulanması gerekir. Prostat kanseri atom tedavisi yöntemi tam olarak bu amaçla tercih edilebilen etkili bir yöntemdir. Bu yöntem de hastanın hem yaşadığı olumsuz yan etkiler en aza indirilir hem de kanser hücrelerinin durdurulması amaçlanır. Bu yöntem nasıl etki eder merak ediyorsanız sizlere bilgi vermek istiyoruz.

PSMA prostat bezlerinin üzerinde yer alan ve doğal yapıda olan bir tür protein moleküldür. Bu molekül, kanserli hücrelerde daha yoğun bulunur. Sadece prostatta değil aynı zamanda eğer kanser yakınlardaki farklı dokulara ve organlara yayılmışsa onlarda da PSMA oranı yüksek olur. Atom tedavisinde kanserli hücrelerde yer alan PSMA reseptörlerine bağlanan akıllı bir molekül kullanılır. Uygulanan molekül sayesinde kanserli hücreler üzerinde tahrip edici bir etki yaratılır. Sonuç olarak zamanla uygulanan bölgedeki kanser hücreleri parçalanır ve yok etmeye çalışılır. Tedavi sırasında sadece o bölgelere radyasyon gönderilir ve geri kalan bölümler bu radyasyondan etkilenmez.

Prostat Kanseri Atom Tedavisi Neden Tercih Edilmeli?

Atom tedavisi yalnızca prostat kaynaklı olan kanser hücrelerinde kullanılan bir yöntemdir. Tedavinin birçok önemli avantajı olduğu için tercih edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Prostat kanserinin birçok tedavi yöntemine cevap vermediği durumlarda tercih edilebilir. Yani bir noktada aslında bu tedavinin tercihten ziyade zorunluluk olduğunu ifade edebiliriz. Prostat kanserinde her tip kanserde PSMA bulunur. Bunların hedef alınarak tedavi edilmesi için mutlaka atom tedavisi gereklidir.

Lutesyum (atom) tedavisi uygulanmadan önce hastaya PSMA PET görüntülemesi yapılır ve bu görüntüleme sırasında öncelikle PSMA molekülünün tam yeri tespit edilir. Sonrasında da etkili bir şekilde tedavi uygulanarak, kanser hücrelerinin yok edilmesi sağlanır. Bu tedavi yöntemi son derece etkili ve önemlidir. Bu yüzden de gerekli görüldüğünde tercih edilmesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Prostat Kanseri Atom Tedavisi Güvenli Mi?

Atom tedavisi ile ilgili biraz bilgi sahibi olan ve bu tedaviyi olmayı düşünen hastaların kafasını karıştıran en önemli durumlardan biri, tedavinin güvenilir olup olmadığıdır. Hastaya direkt olarak radyasyon verileceği için bu endişe yaratabilmektedir. Ancak tedavide kullanılan radyasyon tamamen kanser hücrelerini yok etmesi için tasarlanmıştır. Vücudunuza enjekte edilen PSMA molekülleri direkt olarak kanserli hücrelere doğru ilerler ve onları hedef alır. Radyasyon direkt olarak kanserli hücrelere yapışır ve bu durumda hedefi dışında farklı bölgelere zarar vermez. Ayrıca kemoterapi de olduğu gibi yıkıcı yan etkileri de yoktur. Daha az riskli ancak daha etkili bir kanser tedavi yöntemi olduğunu ifade edebiliriz. Tedavi sonrasında düzenli aralıklarla kan tahlilleri yapılır ve hastanın durumu yakından takip edilir.

Prostat kanseri atom tedavisi sayesinde son derece etkili ve başarılı sonuçlarla tedavi edilebilir. Ayrıca hasta kanser tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerin olumsuz yan etkilerinden de korunur.

prostat ameliyatı iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir