Prostat Büyümesi Nedir? Neden Büyür?

Prostatik Stentler

İçindekiler

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat, idrar torbasının çıkışında yer alan, en çok üreme ile ilgili görevi olan 18-20 gramlık bir salgı bezidir. Bizim için önemli olmasının sebebi içinden işeme kanalı geçer ve yaşlanmayla beraber erkeklerin çoğunda boyut olarak büyür. Prostat büyümesi iyi huylu olduğu gibi kötü huylu şekilde de olabilir.

Prostat Neden Büyür?

Kestane büyüklüğündeki prostat, ters armut şeklinde mesane çıkışında bulunur. Meninin içine verdiği özel bazı maddelerle meninin sıvılaşmasını ve spermin canlanmasını sağlar.

Genç erkeklerde ortalama bir boyutta olan prostat bezi, 40 yaşlarından sonra kontrolsüz bir şekilde büyüyebilir. 50 yaş üzerindeki erkeklerin yüzde 30-40’ında prostata bağlı idrar şikayetleri artar.

Bu şikayetlerin başlıca nedeni; erkeklik hormonuna prostatın fazlaca yanıt vermesi olarak açıklanmaktadır. İkinci faktör ise ailevi yatkınlıktır. Ailede prostat büyümesi olan kişilerin normale göre 4 kat daha fazla bu hastalıkla tanışma riski vardır.

Prostat Büyümesi Nasıl Şikayetlere Neden Olur?

Prostat yıllar içinde yavaş yavaş büyür ve içinden geçen idrar kanallarını sıkıştırmaya başlar. İşemeyi sağlayan organ idrar torbasıdır ve kaslardan oluşmuş bir yapıya sahiptir.

Prostat idrar kanallarını sıkıştırsa da, bu duruma cevap olarak idrar torbasının kasları genişler ve idrar torbası daha kuvvetli kasılmaya başlar. Bu aşamalarda hastanın şikayeti olmayabilir veya idrar torbasının aşırı aktivitesine bağlı sık tuvalete gitmeler, geceleri idrar yapmak için kalkmak, bir anda tuvalet ihtiyacı hissedip hızla tuvalete koşmalar ve bazen idrar kaçırma gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Zaman geçtikçe prostat büyümeye devam eder ve idrar torbası kaslarında yorulma meydana gelir. Bu durumda hastaların idrar akımları yavaşlar, çatallı işeme, idrar yaparken damlama, kesik kesik işeme, idrar yaptıktan sonra halen içeride idrar varlığı hissi ortaya çıkar.

Tedavi almayan hastalarda idrar torbası kaslarında erime meydana gelir, idrar torbası içindeki yüksek basınç böbrekleri bozmaya başlar. Bu aşamadan sonra tedavi alınsa bile idrar torbasının ve böbrek fonksiyonları çoğu kez eski haline dönmez.

Soğuk Havalara Dikkat!

Prostatla ilgili şikayetlerin bir çoğu kış aylarında artarak kendini gösterir. Prostat tabanlı idrar sıkıntıları olan hastalar soğuk havalarda daha sık ve daha az idrar yapabildikleri için kış aylarında şikayetleri artar.

Bunun nedeni ise vücut ısısının özellikle bacak ve ayaklarda düşmesidir. Bu sebeple hastaların özellikle ayak ve bacaklarını üşütmemeleri ve kahve ya da çay tüketimlerini azaltmaları gerekmektedir.

prostat ameliyatı iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir