Prostat Hastalığında İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat Hastalığında İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır

Prostat büyümesi rahatsızlıklarında hastaların en çok merak ettikleri konulardan birisi ilaç tedavisidir. Maalesef günümüzde hastaların kullanıp prostat büyümesini tedavi eden bir ilaç yoktur.

Prostat büyümesinin ilaç tedavisi hastaların şikayetlerini azaltmaya yönelik olarak yapılır. İlaç tedavisi olarak en sık kullanılan ve prostatın neden olduğu tıkanmayı en hızlı şekilde rahatlatan “alfa bloker” adı verilen ilaçlardır.

Son yıllarda alfa blokerların yan etki profili oldukça düşük tipleri bulunmaktadır. Bunun dışında prostat büyüklüğü 35 gramın üzerinde olan hastalarda prostatın büyümesini durduran ve boyut olarak küçülme sağlayan “5 alfa redüktaz inhibitörleri” denilen grup bulunur. Bu ilacın etkinliği düzenli kullanım sonrası 9 aydan sonra başlar. Eğer hasta sık sık tuvalete gidiyorsa ve üroloğunuz sizde aşırı aktif mesane tanısı da koyduysa o zaman tedaviye “anti-kolinerjik grubuilaçlar eklenir. Son yıllarda sertleşme üzerine etkili Fosfodiesteraz 5 inhibitörü grubu ilaçların düzenli kullanımda işeme şikayetlerini düzelttiği kanıtlandı. Geceleri uykudan tuvalete gitmek için sık sık uyanan hastalara “desmopressin” oldukça etkilidir fakat dikkatli kullanılması gerekmektedir. Son yıllarda kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla yukarıdaki ilaçların birleşiminden oluşan tabletler Avrupa ve Amerika’da piyasaya sürülmüştür.

Günümüzde belli bir yaşın üzerindeki insanlar bir çok ilaç kullanmaktadır. Prostat ilaçlarının beraberinde kullanılmaması gereken ilaçlar var mı?

Prostat büyümesi için kullanılan “alfa bloker” ilaçlar ile sertleşmeyi sağlayan bazı ilaçların beraber kullanılmaması gerekir (Hastalarda ciddi tansiyon düşmelerine neden olabilir). Bazı antibiyotiklerin, epilepsi ilaçlarının, psikiyatride kullanılan bazı ilaçların prostat büyümesinde kullanılan ilaçlarla etkileşimi olabilir. Prostat büyümesi için kullandığınız ilaçların hepsini mutlaka üroloğunuza gösteriniz.

Prostat Büyümesinde Etkili Bitkisel İlaçlar

Bilindiği gibi bitkisel ilaçlar bitki özlerinden yapılır. Çeşitli bitkilerin kök, çekirdek, polen, kabuk veya meyvesi belirli oranlarda kullanılarak bu ilaçlar hazır. Prostat büyümesi tedavisinde kullanılması tavsiye edilen bitkisel ilaçlar genelde şu bitkilerden temin edilir:

  • Kabak çekirdeği (Cucurbita pepo)
  • Güney Afrika yıldız otu (Hypoxis rooperi)
  • Afrika kuş üzümü ağaç kabuğu (Pygeum africanum)
  • Çavdar poleni (Secale cereal)
  • Amerikan bodur hurma meyvesi (Serenoa repens)
  • Isırgan otu kökü (Urtica diocia)

Şunu belirtmekte fayda var ki bu bitkisel ilaçlar prostat büyümesi tedavisinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkiye sahip değil. Çok fazla sayıda bitkisel ilaç hazırlandığı için, kullanımları konusunda özel bir öneri yapılamaz. Prostat büyümesi şikayeti için bitkisel ilaç kullanma niyetinde iseniz mutlaka uzman bir ürologun tavsiyelerini dinlemelisiniz.

Bitkisel İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Bitkisel ilaçların yan etkileri hafiftir mide-bağırsak rahatsızlıkları (örn. şişkinlik veya kabızlık) en sık görülen şikayetlerdir.

prostat ameliyatı iletişim

Prostat Hastalığında İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?” için bir yorum

  1. Sayın Hocam,
    Ben 61 yaşında emekli öğretmen iyi huylu prostat rahatsızlığı bulunan bir kişiyim.Son 3 ay önceki tetkikler sonucuna göre prostatımın büyüklüğü yaklaşık 90 gr.PSA değeri ise 2.82 çıktı.Düzenli olarak yaklaşık 10 yıldır XATRAL isimli ilacı kullanmaktayım.Zaman zaman tualete sık çıkmakla birlikte durumu idare ediyorum. Ancak gözlerimden katarak ameliyatı olmam gerekiyor.Bu ilacın katarakt ameliyatında sorun çıkardığı,komlikasyonlara yol açtığı ameliyattan en az 1,5 ay önce bırakmam gerektiği göz doktoru tarafından söylendi. Ben bırakmayı denedim, bu seferde idrar yapamadım! Bu nedenle kullanmak zorunda kalıyorum.Üroloji doktoruna gittim.Avodart 0,5 isimli ilacı yazdı. Kullandım!Fakat idrar yapmakta zorlandım. Benim size sormak istediğim şudur?Bu katarak ameliyatını atlatana kadar idrar yapmamı kolaylaştıracak aynı zamanda ameliyatta yan etki oluşturmayacak bir ilaç var mıdır? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olacağım.Şimdiden teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir