Evre 4 Prostat Kanseri Kurtulma Şansı

Evre 4 Prostat Kanseri Kurtulma Şansı

Evre 4 prostat kanseri, hastalığın en ileri aşamasıdır. Bu, kanserin vücudun uzak bölgelerine, prostat dışına yayıldığı anlamına gelir. Peki prognoz nedir?

Evre 4 Prostat Kanseri Aşamasını Anlamak

Prostat kanseri ile birlikte kullanılan en yaygın evreleme sistemi TNM evreleme sistemidir . Bazı hastaneler ve doktorlar tarafından kullanılan diğer bir sistem de, tümörleri A ile D arası evrelere ayıran Jewett evreleme sistemidir.

TNM sistemi için kullanılan harfler şu anlama gelir:

 • T, tümör büyüklüğü içindir.
 • N, lenf nodunun durumu içindir. N0, kanserin herhangi bir lenf düğümüne yayılmadığı anlamına gelir. N1, tümörün yakındaki lenf düğümlerine yayıldığı anlamına gelir. N2, tümörün uzak lenf düğümlerine yayıldığı anlamına gelir.
 • M, metastazlar içindir. M0, prostat kanserinin uzak organlara yayılmadığı anlamına gelir. M1, prostat kanserinin uzak organlara yayıldığı anlamına gelir; kemikler, prostat kanseri metastazlarının en yaygın alanıdır.

Evre 4 prostat kanseri 3 farklı şekilde görülebilir;

 • Lenf nodu tutulumu olmayan ve metastazı olmayan evre 4 prostat kanseri.
 • Yakındaki lenf düğümlerine yayılmış (N1) ve metastaz yapmamış evre 4 prostat kanseri.
 • Yakındaki veya uzaktaki lenf düğümlerine yayılmış ve metastaz yapmamış evre 4 prostat kanseri.

4. Evre Prostat Kanseri Belirtileri

4. Evre prostat kanserinin belirtileri prostatta gelişen kanserle ve kanserin metastaz durumuyla ilgili ortaya çıkabilir. Nedir bu belirtiler;

 • İdrarda kan görülmesi
 • İdrar yapma zorluğu
 • Erektil disfonksiyon
 • Kemik metastazlarına dayalı kemik ağrısı
 • Bacaklarda zayıflık veya barsak ve mesane sorunları
 • Kilo kaybı
 • Artmış enfeksiyon sıklığı
 • Halsizlik hissi

Teşhis

Prostat kanseri teşhisi için yapılan testler, büyümeyi değerlendirmek ve metastaz aramak için bir CT taraması, ultrason, MRI veya PET taraması olarak söylenebilir. Tümörün agresifliğine bakmak için genellikle bir biyopsi yapılır.

Evre 4 Prostat Kanseri Tedavisi

Aşama 4 prostat kanseri genellikle tedavi edilemez olsa da, tedavi denenmelidir. Hastalığın bu aşaması için genellikle zaman içinde çeşitli tedavilerin bir kombinasyonu kullanılır.

Hormon tedavisi – Hormon tedavisi genellikle evre 4 hastalığının temel dayanağıdır. Vücudunuzdaki testosteron miktarını azaltmak için farklı seçenekler mevcuttur. Bazı ilaçlar testosteron üretimini durdurur ve diğerleri testosteronun prostat kanseri hücrelerini uyarmasını önlemek için çalışır. Tıpkı östrojen, birçok meme kanseri hücresinin büyümesini teşvik etmek için bir yakıt olarak çalıştığı gibi, testosteron, prostat kanseri hücrelerinin büyümesini kolaylaştırmak için bir yakıt olarak çalışır.

Palyatif cerrahi – Bu aşamada bazen bir TURP işlemi yapılır. Aşama 4 prostat kanseri, tanımı gereği vücudun diğer bölümlerine yayıldığı için, prostat kanserinin erken aşamalarında olabileceği gibi, prostatın çıkarılması ameliyatı, kanseri “tedavi” etmede etkili değildir. Bu ameliyatlar bazen prostatla ilgili semptomlar için yapılır. Bazen bir orşiektomi (testislerin çıkarılması) da bir hormonal tedavi şekli olarak yapılır.

Palyatif radyasyon – Radyasyon tedavisi ağrıyı kontrol altına almak için başlangıçta hormon tedavisi ile birlikte ve hormon tedavisi sona erdikten sonra kullanılabilir. Radyasyon ayrıca kemik metastazlarında ağrıyı azaltmak için de kullanılabilir.

Kemik metastazlarının tedavisi – Kemik metastazlarının tedavisi, radyasyon terapisi kombinasyonunu ve bifosfonat adı verilen bir ilaç kategorisini içerebilir.

Kemoterapi – Kemoterapi , prostat kanserli erkekler için hayatı uzatmak için ve ayrıca metastaz nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletmek amacıyla kullanılabilir.

Prognoz Nedir?

Evre 4 hastalığının prognozu, kanserin ne kadar yayıldığına bağlı olarak önemli ölçüde değişir. 4. aşamayı 2 bölüme ayırabiliriz:

 • Bölgesel metastazlı Aşama 4 – Büyük bir tümör boyutuna (T4) veya yakındaki lenf düğümlerine yayılmaya bağlı olarak evre 4 olarak adlandırılan Prostat kanseri olan erkeklerin yaklaşık olarak % 100’ü 5 yıllık bir hayatta kalma oranına sahiptir.
 • Uzak metastazlı Aşama 4 – Uzaktaki lenf düğümlerine (N2) veya kemik gibi vücudun diğer bölgelerine yayılan 4. aşama prostat kanseri olan erkeklerin yaklaşık olarak %28’i 5 yıllık bir hayatta kalma oranına sahiptir.
prostat ameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir