Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel Hayat Değişimleri

Prostat-Ameliyatı-Sonrası-Cinsel-Hayat-Değişimleri

Prostat ameliyatı sonrası cinsel hayat, prostat ameliyatından kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilmelidir prostat sorunu yaşayanların ve ameliyat olmayı düşünenlerin en merak ettiği konular arasında. Prostat ameliyat sonrası iyileşme süresi içindeki ilk 6 haftada cinsel birlikteliğin yaşanmaması önerilmektedir. Prostat ameliyatı sonrası cinsel ilişki için ameliyat bölgesinin tamamen iyileşmesinin beklenmesi tavsiye edilmektedir.

Prostat ameliyatı sonrası cinsel yaşam ve cinsel performansta değişiklik olup olmadığı konusu oldukça merak edilen bir sorudur. Bu soruya cevaben şunu söyleyebiliriz ki, prostat ameliyatı sonrasında erkeklerin cinsel yaşamı büyük çoğunlukla etkilenmez. Fakat, bu ameliyat öncesinde de cinsel sorunlar yaşayan bireylerin hekim kontrolünden geçmeleri gerekebilir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel Hayat

Prostat ameliyatından bir süre sonra erkeklerde bazı cinsel problemler doğabilir. Fakat bu problemlerin tedavi edilebilir sorunlar olduğunu belirtmekte fayda var. Ameliyatın durumuna ve başarısına göre kasık bölgesindeki sinirlerde hasar oluşup oluşmadığı ve hastanın genel sağlık durumu cinsel yaşam üzerinde etkilidir.

Prostat ameliyatı sonrası cinsel yaşam sonlanacak korkusu oldukça yaygın fakat bu oldukça yanlış bir düşünce.  Başarılı geçen operasyonlardan sonra tedavi edilebilen bazı problemler görülse de, cinsel hayatın tamamen sona ereceği bilgisi yanlış bir bilgidir.

Ameliyat Sonrası Yaşanan Bazı Sorunlar

Sertleşme Bozukluğu

Prostat ameliyatı sırasında, prostatın çevresindeki sinirlerin hasar görmesi nedeniyle bazı hastalarda sertleşme problemi görülebilir. Bu problemin tedavisi mümkündür. Teknolojik gelişmeler ile birlikte cerrahi operasyonların başarı oranı artmakta ve sertleşme bozukluğu sorunun görülme sıklığı azalmaktadır.

Geri Boşalma

Bu durumda erkek cinsel ilişki sırasında boşaldığında meni dışarı atılmaz, mesaneye geri gider ve idrar yoluyla mesaneden atılır. Prostat ameliyatı sonrası erkeklerde sperm kalitesinde azalma görülmez. Fakat bu geri boşalma durumu devam ediyorsa bebek sahibi olmak isteyen çiftler tüp bebek yöntemine başvurabilirler. Retrograd Ejakülasyon ya da kuru boşalma olarak da bilinen bu durumda kişinin orgazm olması engellenmemektedir.

Prostat ameliyatı sonrası cinsel yaşam sorunları hakkında korkuya kapılmamalı ve mutlaka hekiminize bu düşünceleriniz ve endişelerinizden bahsetmelisiniz. Genel sağlık durumunuzu inceleyecek hekiminiz size en doğru bilgiyi verecektir.

prostat ameliyatı iletişim

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel Hayat Değişimleri” için 6 yorum

  1. Bir yıla yakin prostat lazerli ameliyat oldum durumum iyi fakat yaşım 65 üstü ereksiyon durumum pozitif dışarıda satilan o malum haplardan alıyorum durum yine pozitif ereksiyon olsa dahi uzun sürmeden eski haline geliyor yoksa benim sex hayatım bitiyor mu oysa sağlıklı bir yapıya sahip im ne tavsiye edersiniz teşekkür ederim. Hatay.dortyol.

  2. Prostat ameliyatı sonrası idrar yaparken penisilinde yanma olurmu.üç hafta oldu halen yanma devam ediyor. Ne yapmalıyım

  3. Ben 1yıl önce lazerli prostat ameliyatı oldum şu an sağlığım çok iyi tek sorunum kuru boşalmak bunun düzelme ihtimali varmı ne yapmam gerekiyor.

  4. prostat kanseri tedavisi için prostat ameliyatı oldum hiçbir sorunum yok çok şükür. prostat ameliyatından sonra cinsel hayat konusunda ciddi endişelerim vardı. ameliyattan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilmelidir tam olarak bir şey diyemem ama şu an her şey olumlu

  5. prostat ameliyatı olunca cinsel aktivite konusunda nasıl bir etki oluyor? Yani ameliyat sonrasında boşalma sorunu yaşanır mı?

    1. Kemal bey merhaba. Prostat ameliyatı sonrasında cinsel aktivite konusunda her hangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Sadece ameliyatı takip eden bir kaç boyunca cinsel perhiz yapılması tavsiye edilir. Ejakülasyon yani boşalma konusunda da bir olumsuzluk yaşanmamakta ve orgazm durumu ameliyat öncesindeki gibi devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir