Prostat Nedir ve Prostat Bezi Hastalıkları Nelerdir?

Prostat-Nedir-Prostat-Rahatsızlıklarının-Belirtileri-Nelerdir

Prostat nedir? Prostat, erkek bireylerde üregenital sisteme dahil olan küçük bir salgı bezidir. Görünüm olarak bir cezveye benzetilebilir. Prostat bezinin görevi erkek üreme hücreleri olan spermlerin dışarı atılımını sağlamaktır. Prostat bezi hastalıkları bu bezin işleyişinde bazı aksaklıklara sebep olmaktadır.

Başlıca Prostat Bezi Hastalıkları Nelerdir?

Prostat bezinde görülen rahatsızlıklar ve hastalıklar bu bezin büyümesi ve iltihaplanması şeklinde olmakta. İdrar kanalında görülen enfeksiyon etkenlerine bağlı olarak iltihaplanma görülebilmektedir. Prostat bezindeki büyüme ise fiziksel boyutların yani morfolojik yapının değişmesi ile olur. Prostat bezinin büyümesi iyi huylu ya da kötü huylu şekilde görülmektedir. İyi huylu prostat büyümesi kanser hastalığına neden olmazken kötü huylu prostat büyümesi prostat kanseri olarak bilinmektedir.

Kanser kabaca şöyle tanımlanabilir. Bir organda veya dokuda olağan olmayan bir şekilde hücre çoğalması. Bu hücre çoğalması durumu sadece bulunduğu bölgede kalıyor ve başka doku ve organlara doğru ilerlemiyorsa buna iyi huylu tümör, bulunduğu bölgeden anormal şekilde çoğalıp başka bölgelere sıçrama ve orada da kontrolsüz çoğalmaya devam ediyorsa buna da kötü huylu tümör denilmektedir. Anormal çoğalma gösteren hücrelerin yayılım kabiliyetine de metastaz denilmektedir.

Aynı tanıma bağlı kalarak prostat kanseri, prostat benzinde görülen anormal hücre çoğalması ve bu çoğalmanın diğer dokulara da kontrolsüzce yayılım göstermesi durumudur.

Prostat Kanseri Nasıl Bir Hastalıktır?

Prostat kanseri oldukça sinsi bir kanser türüdür. İlerlemesi hiç bir işaret ve şikayet vermeden olmaktadır. Çoğu zaman bu sinsi ilerlemeden dolayı tedavide geç kalınmaktadır. Belirtilerini geç göstermesi nedeniyle tedavi edilmesi güçleşebilmektedir. Bu sebeple orta yaş üstü erkeklerin mutlaka bir üroloji hekimine muayene olmaları gerekmektedir.

Prostat kanserinin evresine göre belirginleşen kanser belirtileri ilk başlarda ayırt edilmesi güç belirtiler şeklinde olur. Prostat kanseri hastalarında;

> idrarda kan görülmesi,

> idrar yapmaya başlarken zorlanma,

> akımda zayıflama,

> idrar yaparken ağrı,

> aniden idrar yapma isteği,

> kansızlık ve halsizlik,

> böbrek fonksiyonlarında bozukluk,

> ereksiyon problemleri

> kemik ağrısı

gibi belirtiler görülebilmektedir.

Prostat Hastalıklarının Tedavisi

Prostat şikayetlerinin tedavisinde ve iyileştirilmesinde erken teşhis çok büyük bir nitelik taşımaktadır. Bu kapsamda yapılan girişimler tedavi başarısını etkilemektedir. Prostat kanseri tedavisinde ise hafif ve ağır ilerleyen bir çoğalma söz konusu ise aktif izlem gerekebilir. Bunun dışında hormon tedavisi, kemoterapi, radyasyon terapisi veya robotik cerrahi tedaviler yapılabilmektedir.

prostat ameliyatı iletişim

Prostat Nedir ve Prostat Bezi Hastalıkları Nelerdir?” için 2 yorum

  1. iyi gunler benim erken işemem geliyor işediğim zaman ağrim oluyor sık sık tuvalete gidiyorum bana yardimci olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir