Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Lazer Tedavisi ve Prostat Kanseri

Prostat erkeklerde mesanenin hemen altında, rektumun önünde yer alan ve ceviz büyüklüğüne sahip olan bir salgı bezidir. Prostat vücutta meninin sıvı kısmını oluşturmakla görevlidir. Prostat kanseri, bu salgı bezinde kanser hücrelerinin oluşmasına denir. Peki prostat ameliyatı nasıl yapılır?

Erkeklerde sık olarak görünen bu kanserin tedavisi için bazı durumlarda ameliyat gerekebilmektedir. Bu ameliyatlarda prostat etrafındaki doku ve gerekli miktardaki lenf düğümleri ile birlikte vücuttan çıkarılır. Bu operasyon radikal prostatektomi olarak adlandırılır. Radikal prostatektomi; robotik cerrahi (robot yardımlı minimal invaziv cerrahi), açık cerrahi ya da laparoskopik cerrahi (minimal invaziv cerrahi) yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerde prostat ameliyatı nasıl yapılır bunlara biraz göz atalım.

Prostat Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Robotik Cerrahi ile Prostat Ameliyatı

Operasyon bölgesinin 3D HD anlık görüntüsünü cerrah konsoluna aktaran mini kamera küçük kesiler kullanılarak hastanın ameliyat bölgesine yerleştirilir. Cerrah, ameliyat odası içerisindeki cerrah konsolunu kullanarak 540 derece dönebilme özelliği bulunan robotik kol parçalarını hareket ettirir. Bu enstrümanları kontrol ederek oldukça dar alanlarda, insan elinin yapamayacağı manevralar ile operasyonu gerçekleştirir. Ameliyat esnasında prostat mesaneden ve üretradan ayrılır ve vücuttan çıkartılır. Mesane üretraya yaklaştırılarak birleştirilir. Böylece hastanın idrar yolu yeniden sağlanmış olur. Sinirlerin korunmasına da yardımcı olan bu yöntem ile ameliyat sonrası idrar kaçırma ve cinsel yetersizlik riskleri minimuma indirilmiş olur. Ayrıca ameliyatta açılan kesilerin küçük olması ameliyat sonrasında hastanın günlük yaşantısına daha hızlı kavuşmasını sağlar.

Açık Cerrahi ile Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerrah bu yöntemde karnın alt kısmından kasık kemiğine kadar bir kesi açar. Bu kesiden müdahale edilerek prostat ve etrafındaki dokular çıkartılır. Ancak prostat kapsülü yerinde bırakılır. Sonrasında hastaya sonda takılır ve açılan kesi kapatılarak operasyon sonlandırılır. Kesinin büyüklüğü ameliyat sonrası iyileşme süresinin uzamasına neden olur ve takılan sonda ameliyattan sonra 5 ila 7 gün arasında takılı kalabilir.

Laparoskopik Cerrahi ile Prostat Ameliyatı

Cerrah ameliyat boyunca hastanın başında bulunur ve hastanın karın bölgesinde açılan küçük kesilerden laparoskopik enstrümanları kontrol ederek ameliyatı gerçekleştirir. Kesilerin birinden kamera gönderilerek alanın 2D görüntüsünün alınması sağlanır. Ameliyat boyunca prostat ve çevre dokular ayrılarak bölgeden çıkarılır.

prostat ameliyatı iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir