Sertleşme Sorunu Nedir?

Sertleşme Sorunu Nedir

Sertleşme sorunu, oldukça sık rastlanan bir sorundur. Kabaca tanımlamak gerekirse; erkek cinsel organında kısmi işlev bozukluğu denebilir. Daha tanımsal olarak ise, tatmin verici derecede bir cinsel aktiviteyi sağlayabilecek penis sertleşmesinin sağlanamaması ya da devam ettirilememesi durumudur. Bu durumun bir sebebi olsun veya olmasın, sertleşme sorunu düzensiz zamanlarda görülebilir. Bazı erkek bireylerde sertleşme sorunu ileri seviyede olarak hiç sertleşememe gibi sorunlar da görülebilir.

Sertleşme sorunu, bireyin normal hayatını etkileyen bir sorun değildir. Yalnızca cinsel ilişkide bulunulan partneri ve o erkek bireyi etkileyen bir durumdur.

Sertleşme Sorunu Ne Sıklıkta Görülür?

Sertleşme problemleri her yaş grubunda görülebilir. Ancak bu sorunun yaş ilerledikçe görülme olasılığının arttığı bilinmektedir.

Sertleşme Sorunu Sebepleri Nelerdir?

Kalp hastalıkları ereksiyon sorunu için sık görülen nedenlerden biridir. Sertleşme sorununa neden olan diğer etkenler şunlardır:

 • Diyabet (Şeker hastalığı)
 • Penis ya da pelvik bölgede sinir hasarı olması
 • Testosteron seviyesinde düşüklük
 • Nörolojik hastalıklar (Örneğin parkinson)
 • Obezite, sigara içmek, yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı ve egzersiz eksikliği

Sertleşme şikayeti, kalp hastalığının bir erken bulgusu olabilir. Bu sebeple ereksiyon şikayetiniz varsa zaman kaybetmeden bir uzman hekime başvurmalısınız.

Sık bilinen şekliyle, idrar sıklığı, gece idrara çıkma gibi belirtiler sertleşme şikayeti olarak ilişkilendirilir. Ancak bu şikayetler genellikle iyi huylu prostat büyümesi (BPB) ile ilişkilidir.

Birçok psikolojik sorun da sertleşememenin sebepleri arasında sayılabilir:

 • > Anksiyete
 • > Depresyon
 • > Öz yetersizlik hissi
 • > Özgüven eksikliği
 • > Duygularını tarif edememek
 • > Stres

Sertleşme Sorununun Tanısı

Sertleşme sorunu çözümünde doğru tedaviyi belirlemek amacıyla buna sebep olan etkenlerin doğru anlaşılması önemlidir. Sertleşme şikayetiniz var ise bunu mutlaka ürolog hekim ile paylaşmalısınız. Ürolog hekim gözetiminde sizin için en uygun tedavi yönteminin ne olduğuna karar verebilirsiniz.

Ürologunuz sertleşme şikayetiniz üzerine size bazı testler yapacaktır ve bir kaç soru soracaktır. Aldığı yanıtlar ışığında sizin için doğru olan tedaviyi seçecektir. Sonrasında testis ve penis durumunu fiziksel olarak kontrol edecektir. Tüm bu aşamalar sonrasında sertleşme sorununuza uygun tanıyı yapacaktır.

Bazı Öneriler 

Genel sağlık durumunuzun iyileştirilmesi sertleşme şikâyetlerinizin azalmasını sağlayabilir. Eğer kullanıyorsanız sigara ve alkol tüketimini bırakmanız ve düzenli egzersiz yapmanızı önerebiliriz.

Fiziki durumunuza göre beslenme düzeninizi ayarlamanız önerilebilir. Bu durum öncesinde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Genel bir kural olarak şeker, tuz ve yağlı yiyecekleri daha az tüketmeye özen gösterin.

prostat ameliyatı iletişim

Sertleşme Sorunu Nedir?” için bir yorum

 1. Diyabet hastasiyım insulun kullaniyorum 10 yildir 5 aydir penisim tam sertlesmiyor hafif yanma seklinde neyapmaliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir