Prostat Kanseri Nasıl Yayılır?

Prostat Kanseri Nasıl Yayılır?

Prostat kanseri genel olarak 50 yaş üstü erkek bireylerde görülen ve teşhis edilmezse hızla yayılan bir kanser türüdür. Ayrıca, prostat kanseri erken teşhisi yapıldığı takdirde tedavisi oldukça kolay bir kanserdir. Peki prostat kanseri vücutta yayıldığında ne gibi belirtiler verir?

Prostat, erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat kanseri genellikle prostatın bez dokularının içinde gelişir. Bu kanser eğer teşhis edilmezse kanser büyür. Büyüyen ve yayılan bu kanser yakındaki dokulara ve organlara sıçrar. Vücuda yayılan bu kanser vücutta bazı belirtilere neden olur.

Prostat Kanseri Yayıldığında Görülen Belirtiler

Prostat kanseri belirtileri nelerdir? Prostat kanserinin yayılması ile birlikte ilk olarak idrar şikayetleri görülür.  Kanser, mesane etrafında büyüyünce mesane ve idrar yolunun üzerinde ekstra gerginlik yaratabilir.  Bu gerilmelerin neticesi olarak hastalar sürekli olarak idrara çıkma ihtiyacı hissederler. Bu gibi idrar şikayetleri en sık görülen rahatsızlıklardandır.

İdrar şikayetlerinin artması ile hastalar idrara çıkma sırasında damlama görebilirler. Buna ek olarak idrar sonrası mesanenin tam olarak boşaltılamadığını hissedebilirler. İdrara çıkarken zorluk yaşayan erkek bireyler prostat kanseri ihtimaline karşı doktorlarıyla görüşmelidirler.

Prostat kanserinin yayılması, prostat bezinden uzaklaştıkça bağırsaklara ve kolona sıçrayabilir. Prostat kanseri hücreleri kolonun iç yüzeyinde büyümeye başlayabilir ve burada polip adı verilen oluşumlar görülebilir. Polipler kolonun merkezine doğru görülen normal dışı oluşumlardır. Dışkılama sırasında ağrıya ve zorlanmaya yol açabilirler çünkü çevredeki sinirlerin üstüne ekstra yük biner.

Prostat kanserinin yayılmasına bağlı olarak bu rahatsızlık ilerlediğinde sindirilmiş gıdaların bağırsaktan aşağı hareket etmesi zorlaşabilir. Bu da bağırsak problemlerine ve tıkanmasına yol açar. Dolaylı olarak prostat kanseri şikayeti yüzünden bağırsak tıkanmaları yaşayan erkeklerde aşırı ağrılar oluşur. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Leğen Kemiği Şikayetleri

Prostat kanserinin vücutta yayılmasından dolayı leğen kemiği ve mide civarındaki lenf nodları da sıkça etkilenir. Lenf nodları küçük boyuttaki dokulardır ve içlerinde lenfositler bulunur. Bu beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin parçasıdır.

Prostata bezi çevresinde çok sayıda lenf nodları bulunur. Prostat kanserinin yayılması ile birlikte kanserli hücreler lenf nodlarına doğru ilerleyebilir ve bu bölgede kolonize olabilirler. Sonuç olarak lenf nodları büyür ve şişer.

Tüm bu süreç sonrasında invazif prostat kanseri olan erkeklerde kronik leğen kemiği ve karın ağrıları görülebilir. Bunun nedeni şişmiş lenf nodlarının leğen kemiği ve karındaki sinirlere baskı yapmasıdır. Açıklanamayan ve inatçı ağrısı olan hastaların uzman bir ürolog hekimine muayene olmaları gerekmektedir.

prostat ameliyatı iletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir